Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 914

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Moterų gyvieji šaltiniai (II)

2017 9 kovo | Bažnyčios motinų mintys, Krikščionybės perlai, Straipsniai moterims

  1. Pradžia
  2. /
  3. Straipsniai
  4. /
  5. Straipsniai moterims
  6. /
  7. Moterų gyvieji šaltiniai (II)

Sunkiai atrasime Bažnyčios teologijos istorijoje gražesnių tekstų apie Dievo didybę, švelniąją Jo meilę, Kristaus asmens nuostabumą, žmogaus sielos gelmes. Ypatingai moterų ankstyvųjų viduramžių rašytojų ir mistikių tekstai yra nuostabūs aukščiau paminėtomis savybėmis. Pasigardžiuokite jais…

IX – XV a. Bažnyčios mistikės, rašytojos – kontempliatyvaus dvasingumo pamokos

Ką aš, trapus indas, galiu pasakyti? Kreipiuosi į visus kaip bičiulė. Net jei dangaus skliautas ir žemė išsitiestų kaip pergamentas, jei visų jūrų vanduo pavirstų rašalu ir jei visi žemės gyventojai, gimę nuo žmonijos atsiradimo iki dabar, taptų rašytojais, – o tai neįmanoma, – net tuomet jie nesugebėtų aprašyti Visagalio didybės, platybės, aukštybės, kilnumo ir gelmės. Jie negalėtų apsakyti dieviškumo, išminties ir gailestingumo To, kuris vadinamas Dievu. Kadangi Dievas yra toks didis, kad niekas nepajėgia suvokti Jo dieviškumo esmės, aš maldauju tavęs bijoti Dievo ir Jį mylėti visa širdimi, visu protu ir išmintimi, garbinti Jį visais savo poelgiais bei darbais ir giedoti: „Dievas yra geras, per amžius lieka Jo malonė!“ Tikėk Dievą esant viršuje, apačioje, viduje ir išorėje, nes Jis yra viršesnis, paprastesnis, vidinis ir išorinis.

Dhuoda (Duoda, 803 – 843) rašė savo sūnui Viljamui apie 841 – 843 m. Kilminga dama iš Pietų Prancūzijos, Frankų rašytoja, parašiusi knygą savo sūnui Liber Manuelis (Vadovėlį) – moralės vadovą. Knygoje perteikiami tikėjimo ir doro gyvenimo principai, kurie turėjo lydėti sūnų per visą gyvenimą. Šis kūrinys ypatingai vertingas dėl to, kad atskleidžia to metų Frankų ugdymo nuostatas ir vertybes bei spinduliuoja giliu, šviesiu tikėjimu. Jis parodo, kaip puikiai Duoda išmanė Šventąjį Raštą ir Bažnyčios Tėvus.

***

Niekuomet nepasiklysime beribėje meilėje, nes mus veda ir saugo Dievas. Jis nori, kad suprastume, jog siela yra gyvenimas – gerumo ir malonės gyvenimas, kuris niekuomet nesibaigs danguje dėkojant, mylint ir garbinant Dievą. Mes buvome be galo branginami ir paslėpti Dieve, pažinti ir mylimi be pradžios. Dievas nori, kad žinotume, jog kilniausias kada nors sukurtas dalykas yra žmonija, o tikriausia esmė ir aukščiausia galybė yra palaimintoji Kristaus siela. Dar daugiau Dievas trokšta, kad žinotume, jog ši mylima siela buvo gražiai sumegzta iš švelnių ir galingų mazgų, sujungtų Dieve. Toje vienovėje siela tampa be galo šventa. Dievas nori, kad suprastume, jog visos sielos danguje yra sumegztos į begalinį mazgą, sujungtos į šią sąjungą ir pašventintos šiuo šventumu.

Julijona iš Norvičio (1343-1413)garsiausia Anglijos mistikė ir teologė. Jos knyga Dievo meilės apreiškimai (1395) yra žinoma kaip pirmoji Anglijos knyga parašyta moters. Julijona gyveno atsiskyrėlės gyvenimą celėje šalia Šv. Julijono bažnyčios Norviče. Ji ir pasivadino šiuo vardu. Dėl savo teologinių įžvalgų yra itin vertinama Anglikonų ir Liuteronų bažnyčiose. Pastaruoju metu iš naujo atrandama jos raštų vertė. Labiausiai žinomas ir vertinamas Julijonas mokymas apie Dievo motinystę.

***

Pasakysiu be užuolankų: nebūkite patenkintos niekuo, tik Meile. Skirkite laiko pamąstyti ir nuolat stebėkite, kur kreipiate dėmesį per daug, o kur – nepakankamai. Neleiskite, kad jūs stabdytų malonumai, dėl kurių protas tampa pralaimėtoju. Sakydama „protas“ turiu galvoje tai, kad jūsų intuicija privalo visada būti budri ir apdairi. Jokie sunkumai neturi kliudyti tarnauti žmonėms, nesvarbu paprastiems ar žymiems, sveikiems ar ligotiems. Kuo labiau jie serga, kuo mažiau draugų turi, tuo mieliau jiems, klausiant ir gilinantis bei uoliais stengiantis tarnaukite. Mielai bendraukite su svetimšaliais. Neprieštaraukite tiems, kurie jus šmeižia. Noriai bendraukite su tais, kurie jus niekina, nes jie praplatina jus Meilės keliui.

Nė vieno nepalikite bėdoje supykę. Niekuomet nevenkite išklausyti išmintingo pamokymo, jei patys ko nors nežinote ar neišmanote, Jūs esate įpareigoti Dievui išsiugdyti visų dorybių pažinimą, išmokti jas panaudoti.

Hadewichj (Jadvyga) XIII a. Flamandų beginė – moterų XIII – XIV a. judėjimo Prancūzijoje, Vokietijoje, Belgijoje ir Nyderlanduose – dalyvė. Apie Jadvygą kurią yra labai mažai žinoma. Jadvygas biografija nebuvo išspausdinta iki šiandien, o jos raštai tapo prieinami tik dabar.

Visos ištraukos iš knygos – Mary E. Penrose, Gaivinantis senovės šaltinių vanduo. Moterų mistikių išmintis

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Array

Kitos publikacijos:

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai