Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 929

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Advento malda pagal Origeno mintis apie Spindesį

2022 11 gruodžio | Bažnyčios tėvų mintys, Krikščionybės perlai, Maldos, Trumpai

  1. Pradžia
  2. /
  3. Trumpai
  4. /
  5. Maldos
  6. /
  7. Advento malda pagal Origeno...

Šią maldą paruošiau pagal žinomo Bažnyčios Tėvo Origeno tekstą „Apie Pradus I“, kuriame jis aprašo Kristaus, kaip Dievo Sūnaus, sielą apšviečiantį spindesį. Ši Dievo šviesa pasiekia ir mus, mūsų sielos akis, šiandien laukiant Kalėdų, ne tik tamsiuoju žiemos laiku, bet ir gyvenimo kasdienybėje.

Dievo Sūnus – Spindesys

Dievas yra ŠVIESA.
O šios ŠVIESOS spindesys yra vienatinis Sūnus,
Neatskiriamai kylantis iš Dievo,
Kaip šviesa iš ŠVIESOS,
Apšviečiantis visą kūriniją.

Iš Jo spindesio pažįstame ir suvokiame
ŠVIESĄ.
Tavo spindesys, Jėzau,

Švelniai ir ramiai atneša
ŠVIESOS
Mūsų mirtingųjų akimis,
Po truputį išmoko atitraukti visa,
Kas užstoja ir trukdo regėjimui matyti.

Tu kiekvienam,
Padėjęs išritinti rąstą iš savo akies,
Suteiki gebėjimo išvysti
ŠVIESOS šlovę.
Čia Tu tapai žmonių ir Dievo
TARPININKU.
Amen

(paruošta pagal Origeno, Pradai I, Bažnyčios Tėvai, Antologija, Aidai, 2003, 409-410 psl.)

Origenas (maždaug 185–254 m. e. m.) – žymus graikų teologas ir filosofas. Krikščionių rašytojas, daugelio teologinių veikalų autorius – vienas iš kelių didžiausių krikščionybės mokytojų. Gimė 2 a. Aleksandrijoje, krikščionių šeimoje. Origeno tėvas Leonidas buvo aukšto luomo, laisvųjų menų mokytoju, Aleksandrijos bažnyčios katechetu. Jis sudėjo sūnui Šventojo Rašto pažinimo pradmenis. Mama – nekilmingo sluoksnio pilietybės neturinti graikė „egiptietė“. Origenas turėjo dar šešis jaunesnius brolius. Žuvus tėvui, Origeną priglaudė kilminga krikščionė ir pasirūpino, kad jis baigtų tinkamus mokslus.

Origeno mąstysena dar II-III a. buvo ganėtinai „šviesi“ ir sąlyginai nenutolusi nuo mūsų laikų, bet tuo pačiu priimtina ir jo gyvenamam laikotarpiui. Kaip ir jo mokytojas Klemensas Aleksandrietis, Origenas buvo įsitikinęs, kad mokslas ir tikėjimas yra suderinami ir neretai netgi papildo vienas kitą. Filosofui, mąstytojui ir teologui Origenui taip pat būdingas ir kiekvienos sielos absoliučios laisvės suvokimas, kuris jo gyvenimo laikmetyje nebuvo itin populiarus.

Vėliau, 211 m., tapo vyriausiuoju Klemenso Aleksandriečio mokyklos mokytoju, mokė gramatikos, fizikos, retorikos, matematikos bei astronomijos. Origenas buvo apkaltintas erezija ir turėjo išsikelti iš Aleksandrijos bei apsigyventi Cezarėjoje. Galiausiai apie 254 m., prasidėjus krikščionių persekiojimui, mirė kankinio mirtimi nuo romėnų rankos.

Origenas gyveno asketinį, intelektualų, dvasingą gyvenimą, paliko daug raštų ir veikalų. Garsiausias Origeno veikalas – filosofinių traktatų rinkinys (keturios knygos) „Apie pradus” (De principii). Rinkinys parašytas apie 220–230 m. Gyvenimo pabaigoje, laiške Firminianui, rašė mintis, kurios Origeno brandoje galėjo būti jo svarbiausiomis širdies nuostatomis: galbūt veržiantis pas Dievą reikia tiesiog patylėti.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai