Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 924

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Kaip gyveni, Kopenhaga?

2015 1 gegužės | Kelionės, Trumpai

 1. Pradžia
 2. /
 3. Trumpai
 4. /
 5. Kelionės
 6. /
 7. Kaip gyveni, Kopenhaga?

KopenhagaĮspūdžiai po kelionės į Kopenhagą

Labas, Kopenhaga. Pasitikai mane saulėtą balandžio rytą (2015-04-23) mano dukrelės, studijuojančios čia, veido bruožais ir šiltu glėbiu.

Iš karto, vos tik sėdau su ja į metro traukinį, pamačiau tavo šiuolaikinės architektūros, modernaus dizaino ir puikiai išvystytos infrastruktūros (metro, automobilių, dviračių, pėsčiųjų keliai) bruožus, kurie nuostabiai persipina ir dera su senąja Kopenhaga lyg ryškūs protėvių brėžiai palikuonių veide. Prisiminiau žodžius, jog „išmintingas žmogus derina tai, kas sena ir nauja“. Tauta gebanti tai apjungti, eina sumanumo keliu: sena – nepamiršta, gerbia ir puoselėja, o nauja – priima, integruoja, efektingai aktyvuoja.

KopenhagaVandens kanalai ir dviračių keliai. Tavo kanalai, Kopenhaga, raižo tave lyg kraujagyslės kūną, o dviračių takai apjuosia visą miestą ir jungia tarsi sausgyslės kiekvieną tavo dalį – seną ir naują. Pirmos dienos popietę sėdome ant dviračių ir lėkėme su vėjeliu į senamiestį, kuris mus pasitiko savo įstabiais kanalais, apjuostais spalvotais senaisiais prekybininkų namais, bažnyčių, rotušės ir karališkų pastatų bokštais. Kopenhaga, tu esi tarsi šiaurės šalių perlas, iš kurio ne vieną šimtmetį Danijos karaliai valdė Šiaurės aljansą (Danija, Švedija, Norvegija). Tos šlovės atspindžiai vis dar ryškūs tavy.

Pravažiavusios kanalą, šokome nuo dviračių ir, nulipusios ant plausto, leidome popietę prie vandens Christianshavane, prie savo prieglobstį radusių senųjų laivų ir jachtų. Gėrėme Puerh arbatą, smagiai kalbėjomės, mojavome praplaukiantiems turistų laivams ir gaudėme kiekvieną pavasarinį Kopenhagos saulės spindulį. Šmėstelėjo mintis: „sustok akimirka…“ Dėkojau už ją Dievui, už Jo dovanotą šypseną mums…

KopenhagaBlack Diamond Library ir karališkas senamiestis. Kopenhaga, tu turi didelį tautos paveldą ir turtą – karališkąją biblioteką, vieną seniausių Europoje. Tai rankraščiuose, darbuose ir knygose sukauptos žinios perduodamos iš kartos į kartą. Šį Juodąjį Deimantą, pavadintą taip greičiausiai dėl juodojo granito modernaus priestato, tu laikai pačioje savo širdyje kaip brangiausią brangakmenį. Žinios, kauptos kartose virsta deimantu, kurio minties aštrumas gali skverbtis nelyg lazeris į kiekvieną žingeidų protą ir palikti atradimų, inovacijų pėdsakus savo kartoje. KopenhagaMačiau tavo šimtmečiais sukauptus didžiulius bibliotekos archyvus, prieš kuriuos pagarbiai nulinksta galva, taip pat tyliąją senąją skaityklą, kurioje ir šiandien susikaupę darbuojasi mokslininkai prie savo akademinių darbų. Tuo tarpu įspūdingos architektūros moderniosios skaityklos, besijungdamos prie senojo didingo pastato, viliote vilioja akademinį jaunimą, kurie dirba su sparčiai prieinama informacija savo kompiuteriuose.

Dabar, vaikai, klausykite manęs. Palaiminti, kurie eina išminties keliais.
Klausykite pamokymų ir būkite išmintingi, neatmeskite jų.
Palaimintas žmogus, kuris klauso išminties, kasdien budi prie jos vartų ir laukia prie jos durų.
Kas randa išmintį, randa gyvenimą ir įgis Viešpaties palankumą. (Pt 8, 32–35)

Biblioteka yra tik nedidelė dalis to karališkos senamiesčio, kuris visas išsidėsto aplink ir sujungia svarbiausias tautos institucijas: valdymo, švietimo, tikėjimo.

KopenhagaStudijos. Kopenhaga, tu esi tikras „studentų rojus“ 🙂 . Mieste yra 8 universitetai ir aukštosios mokyklos. Bakalaurines studijas gali įgyti kiekvienas danas ir kitos šalies studentas nemokai. Jei internacionaliniai studentai stengiasi dirbti bent penkiolika valandų per savaitę ir prisidėti prie tautos gerovės kūrimo mokesčiais, tuomet jie gauna dar ir stipendiją mokslams. Tokiu būdu šioje šalyje žinių sklaida skatinama jaunoje kartoje. Galvoju, kad taip besitvarkanti tauta nestokos jaunimo ir ateity.

KopenhagaKopenhaga, tavyje nuolat atsinaujina intelektualinis tautos potencialas!

Išmintingas klausydamas taps išmintingesnis, o protingas gaus išmintingų patarimų,
kad suprastų patarles ir palyginimus, išminčių žodžius ir mįsles. (Pt 1, 5–6)

KopenhagaTikėjimas. Dviračiu apvažiuojant didelį senamiestį, žvilgsnį patraukė gausa protestantiškų bažnyčių. Nuo Reformacijos laikų Danijoje įsigalėjo liuteroniškas tikėjimas. Nors modernios Kopenhagos veidas pakitęs, įgyjęs gana ryškaus multikultūrinio miesto bruožus, vis tik protestantiškojo tikėjimo dvasinis paveldas dar matosi: architektūra nėra prabangi, joje dominuoja protestantiško tikėjimo bei pasaulėžiūros paprastumas ir praktiškumas.

KopenhagaPenktadienio vakarą (24 d.), sutemus išriedėjome į naujovišką senos bažnyčios Vor Frue Kirke koncertą – ieškantiems ramybės ir Dievo žmonėms – God goes deep – Dievas eina gilyn. Tai kontempliatyvus, inovatyvus ir įspūdingas renginys – elektroninės muzikos ir šviesų instaliacijos koncertas sename bažnyčios pastate. Beveik kiekvieną penktadienį nuo 20 – 24 val. bažnyčia pakviečia į maldos ir apmąstymų erdvę, pasineriant į subtilius elektorinikos garsus su garsiausiais pasaulio elektroninės muzikos atlikėjais.

Kopenhagoje penktadienio vakaras – tai laikas, kai miestas išeina į gatves pramogauti, pėsčiųjų gatvės tiesiog užsipildo norinčiais atsipalaiduoti žmonėmis. Tačiau visame šiame pramogų triukšme ir garsų chaose, pačioje miesto širdyje atsiveria ramybės ir muzikos garsų sala, erdvė, kuri pakylėja sielą link Dievo arba leidžia kartu su Juo leistis į savo minčių ir širdies gelmę.

Tai naujoviškas sprendimas, skirtas šiuolaikiniam žmogui, neramioje visuomenėje nutilti, nurimti ir susitikti su Dievu sakralinėje aplinkoje muzikos garsų pagalba. Tą vakarą skambėjo Thomo Madvigo ir Claire Morgan, kompozitorių ir atlikėjų iš Austrijos, muzikinės kompozicijos – kūrybinės improvizacijos darbai. Žmonės atsipalaidavę sėdėjo, klausė, kontempliavo…

* Galite paklausyti kūrinį: 

God Goes Deep – Madvig Dj-set – April 2015 by Godgoesdeep on

Kiekvienam rekomenduočiau aplankyti Vor Freu Kirke penktadienio vakarais, kai atvyksta skirtingi atlikėjai. Giliai į sielą įsirėžiantis patyrimas…

Be tradicinės liuteronų bažnyčios Kopenhagoje yra evangeliškos tarptautinės anglikonų, baptistų, sekmininkų, hillsongų bažnyčios. Tiesa jos nėra itin gausios, mat visuomenėje apskritai dominuoja sekuliarumas, todėl žmonės pirmumą teikia kultūrai, mokslui, ekonomikai, tarpusavio bendrystei ir visokios rūšies poilsiui.

KopenhagaVisuomenė. Visuomenė pasirodė atvira ir geranoriška. Žmonės pozityviai nusiteikę vieni kitų atžvilgiu, daugiau šypsosi, gatvėje paklausti, atvirai bendrauja, neatsižvelgia į skirtingumą ir įvairumą. Iš pirmo įspūdžio, jie atrodo atsipalaidavę, neįsitempę. Kita vertus, danai yra darbštūs, tvarkingi ir labai praktiški žmonės.

Per vieną savaitę, Kopenhaga, iš visai nežinomos tapai bent kažkiek pažinta, priartėjai ir sudominai. Kelionė padėjo ne tik tave pamatyti, bet ir savo būtį persvarstyti…

2 Comments

 1. dina

  Aciu, Anzelika. Nuostabus reportazas. Rodos, pabuvau kartu.

  Reply
 2. Danas

  Ar neišbandėt Bakken pramogų parko, kuris yra vienas seniausių pasaulyje? 🙂

  Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Iškilmės Šiaulių vyskupijoje

Iškilmės Šiaulių vyskupijoje

Šiandien (2024 06 29) vyskupas koadjutorius Darius Trijonis iškilmingai pradėjo savo tarnystę Šiaulių vyskupijoje. Ne tik Šiaulių tikintieji sveikino vyskupą, bet ir atvykę iš kitų Lietuvos miestų.

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai