1839 m. rugsėjo 28 dieną gimė garsi JAV asmenybė, krikščionė visuomenininkė, aktyvistė Frances Elizabeth Caroline Willard (1839 m. rugsėjo 28 d. – 1898 m. vasario 17 d.). Ji Buvo amerikiečių pedagogė, blaivybės reformatorė ir moterų sufražistė. Willard tapo Moterų krikščionių blaivybės sąjungos (MKBS) nacionaline prezidente -1879 m. ir liko ja iki mirties – 1898 m.
Jos didelė įtaka išliko ilgus dešimtmečius, kai buvo priimtos JAV konstitucijoje aštuonioliktoji (draudimo) ir devynioliktoji (moterų balsavimo) pataisos. Willard sukūrė MKBS šūkį „Daryk viską, ką gali“, skatindama blaivybės sąjungos nares užsiimti įvairiomis socialinėmis reformomis, vykdant lobizmą, teikiant peticijas, pamokslaujant bažnyčiose, užsiimant leidyba ir šviečiant tautą.
Per savo gyvenimą Willard daugelyje valstijų pavyko atlikti įvairias darbo reformas, įskaitant aštuonių valandų darbo dieną. Jos vizija taip pat apėmė kalėjimo reformą, mokslinio pobūdžio instrukcijų plėtojimą, krikščioniškojo socializmo sklaidą ir visuotinį moterų teisių išplėtimą.
Moterų palaikanti meilė viena kitai vis auga ir didėja kiekvieną dieną, ir aš daug mąstau, kodėl taip yra. Mane stebina, kai apie tai mažai kalbama, nors toks reiškinys vyksta visur… Šiais laikais, kai bet kuri gabi ir atsakinga moteris gali garbingai užsitarnauti savo paramą, neliko nei vieno kaimo, kuriame nesusijungtų bent dvi moteriškos širdys tartis ir konsultuotis tarpusavyje.
Francesas Willardas, ištrauka iš „Amerikos moters autobiografijos: apžvelgiant penkiasdešimt metų”, 1889 m.
Kur klesti žmogaus teisės ir orumas, krikščioniška dvasia, teikianti asmens sąžinės ir minties laisvę, o ne formaliai žlugdanti raidė, ten skleidžiasi unikalus kiekvieno žmogaus – ir vyro, ir moters – pašaukimas.
0 Comments