Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 907

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Gutenbergo Biblija

2020 30 rugsėjo | Trumpai

  1. Pradžia
  2. /
  3. Trumpai
  4. /
  5. Gutenbergo Biblija
Fragmentas iš Gutenbergo Biblijos, esančios Niujorko Viešojoje bibliotekoje, JAV.

1452 m., rugsėjo 30 d. spaustuvininkas Johanesas Gutenbergas baigė spausdinti pirmąjį Gutenbergo Biblijos skyrių Maince, Vokietijoje. Ji išlieka viena iš seniausių knygų pasaulyje atspaustų spausdinimo mašina.

J. Gutenbergas yra žinomas, kaip spausdinimo mašinos išradėjas, lėmęs Renesanso, Reformacijos idėjų sklaidą. Spausdinimo mašina leido patobulinti ranka rašytus leidinius ir daug greičiau bei didesniais kiekiais gaminti spausdintą medžiagą, kas lėmė naujų idėjų, reformatoriško tikėjimo greitą pasklidimo mąstą bei mokslinės revoliucijos plėtrą, vadinama „Gutenbergo revoliucija”. Gutenbergo spausdiniai plito visoje Europoje ir pasaulyje, nors tuo pačiu metu Kinijoje taip pat buvo išrasta spausdinimo mašina. Vis tik pastarosios spaudiniai nebuvo tokie populiarūs.

Skaitmeninis fragmentas iš Gutenbergo Biblijos esančios Britanijos bibliotekoje.

Neaišku, kada Gutenbergas sumanė savo Biblijos spausdinimo projektą, manoma, kad iki 1452 m. 1455 m. buvo išspausdinta visa Biblija, jos pagrindu paimtas lotyniškas Vulgatos vertimas.
Manoma, kad jis pagamino apie 180 egzempliorių, iš kurių 145 buvo atspausdinti ant rankų darbo popieriaus, importuoto iš Italijos, o likusi dalis – ant prabangesnės ir brangesnės medžiagos – iš veršelio odos pagaminto veltinio popieriaus. Liko tik virš keturių dešimčių Gutenbergo Biblijų, iš kurių tik 21 yra baigta.

Knyga itin vertinama ir gerbiama dėl aukštų estetinių bei meninių savybių, bei jos istorinės reikšmės. Manoma, kad šios Biblijos yra tarp vertingiausių knygų pasaulyje, nors nuo 1978-ųjų nebuvo parduotas nei vienas visos knygos egzempliorius.

2 Comments

  1. Dalija

    Ačiū! Trupai ir aiškiai priminėt nuo ko prasidėjo sklaida. Dėkinga Jums …

    Reply
    • Anželika Krikštaponienė

      Tiesa, miela Dalija, spauda labai reikšmingai lėmė Reforamcijos idėjų sklaidą. Šiandien, manau, užrašytas ir isšpausdintas žodis, ar skaitmenoje, ar popieriuje, tebeturi didelę reikšmę.

      Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Su mūsų visų Kovo 11-ąja!

Su mūsų visų Kovo 11-ąja!

Atsiminkite šitą dieną, kurią išėjote iš Egipto, iš vergijos namų. Savo rankos galybe Viešpats jus išvedė… (Iš 13, 3) Kovo 11-oji – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, tarsi istorinis Deja vu (pr. [deʒa vy], sk. dėža vu, liet. jau matyta), dar kartą, po 50 metų...

Kukli valstybingumo pradžia

Kukli valstybingumo pradžia

SU VASARIO 16 – ĄJA – Lietuvos valstybės atkūrimo diena! 💛💚❤️

Ši mūsų tautos diena yra viena iš pagrindinių, nešančiųjų ir laikančiųjų valstybės statinio kolonų.

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai