Apaštalas Paulius, būdamas įkalintas dėl tikėjimo ir laukdamas mirties bausmės sprendimo, prašė savo mokinio Timotiejaus atgabenti „knygas, o ypač pergamentus“ (2 Tim 4, 13).
Paskutines savo gyvenimo dienas ir valandas tikėjimo tėvas matė save Šv. Rašto ir knygų apsupty, kurios skatintų mąstyti, stiprintų tikėjimą, apšviestų protą ir širdį. Čia susiduriame su apaštalo kognityviuoju dvasingumu, kuris mintis kreipia link Dievo.
Greičiausiai R. Dekartas (1596 – 1648) – modernios filosofijos pradininkas, buvo teisus, sakydamas „mąstau, vadinasi esu (gyvenu) – Cogito ergo sum. Mąstydami suvokiame save, aplinką, žmones, reiškinius, situacijas. Kol gyvename, mąstome ir, kol mąstome, gyvename. Skaitymas pakreipia mūsų mąstymą kaip prožektorius šviesą tam tikra linkme. Šv. Raštas mus visada kreips Dievop, išminties knygos – išminties link, gyvenimo ir dvasingumo patirties žodžiai, minčių srautą nukreips tomis kryptimis. Skaitydami, pažvelgiame į Savo Kūrėją, tų žmonių akimis, kurie matė Dievą vidiniu supratimo žvilgsniu ir apie Jį kalbėjo.
Šiandien (2014 10 22) susitikau su mūsų bažnyčios knygyno ir bibliotekos tarnautojais, seniai besidarbuojančiais šiame lauke. Prisiminėme, kaip skurdžiai prasidėjo krikščioniškos literatūros kelias posovietinėje Lietuvoje (1989 – 1990), kai krikščioniško turinio knygos buvo perrašinėjamos ranka, Šv. Raštas – tik rusų kalba, o lietuvių kalba teturėjome vienetinius NT. Šiandien mūsų bažnyčios bibliotekoje priskaičiuojame 2300 skirtingų knygų, o krikščioniškajame knygyne, kuris gyvuoja Šiauliuose nuo 1993 m., apie 1000 knygų skirtingų pavadinimų, neskaičiuojant kitų prekių įvairovės (atvirukų, CD garso ir vaizdo įrašų). Prieš 20 metų, pradėję šią kuklią tarnystę bažnyčioje negalėjome tikėtis, jog ji prasiplės, laimindama ne tik brolius Lietuvoje, bet ir svečioje šalyje. Elknygyno dėka knygos pasiekia lietuvaičius: Anglijoje, Airijoje, Vokietijoje, JAV, Ispanijoje, Čekijoje, net Australijoje. Knygos gabenamos paštu, tralais ir laivais, pasiekia trokštančias pažinimo širdis, žadindamos mūsų protus Naujam gyvenimui.
„Ir neprisitaikykite prie šio pasaulio, bet pasikeiskite, atnaujindami savo protą, kad galėtumėte ištirti, kas yra gera, priimtina ir tobula Dievo valia“ (Rom 12, 2).
Ir mums taip reikia elgtis, mintis pasuka reikiama linkme.