Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 907

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Darbuokimės kartu Viešpaties vynuogyne

2015 8 vasario | Trumpai

  1. Pradžia
  2. /
  3. Trumpai
  4. /
  5. Darbuokimės kartu Viešpaties vynuogyne

Anželika KrikštaponienėVasario 6 dieną (2015) gyniausi diplominį darbą Moteris, kaip ganytoja, Lietuvos evangelinėse bažnyčiose, Evangelijos Biblijos institute. Šią dieną prisiminsiu nelyg Dievo dovaną gimtadienio proga.

Pats žmogus nesugalvotum, kad gynimas ir gimimo minėjimas galėtų būti kartu. Viskas atrodė, tarsi Viešpaties siurprizas,.. Jam tai pasirodė tinkama. 🙂

Prieš pusantrų metų pradėjau tirti ir rašyti darbą apie moterų pastorystės situaciją Lietuvos evangelinėse bažnyčiose šiandien. Šį klausimą nagrinėjau keliais, bibliniu–teologiniu, istoriniu, socialiniu–kultūriniu, požiūriais. Atsiliepus į Viešpaties pašaukimą, tarnauju Jo namuose, kaip ganytoja nuo 1991 m., pažįstu pastores ne tik iš savo bendrijos, bet ir iš kitų konfesijų, žinau problematiką iš arti. Todėl, viena vertus, labai norėjau, kad darbas taptų padrąsinančia paspirtimi moterims ganytojoms tarnaujančioms tradicinėje mūsų tautos aplinkoje. Kita vertus, siekiau pradėti biblinę–teologinę diskusiją šia tema akademinėje ir viešoje erdvėje bei bažnyčiose. Iki šiol diskusija vyko gana vangiai, nesistemingai, trūko argumentuotų teologinių pozicijų (egalitarinės ir komplementarinės) pristatymo bei konstruktyvios polemikos šiuo klausimu. Po 2000 m. Lietuvos evangelinių bendruomenių ir visuomenės spaudoje pasirodė pavieniai straipsniai.

Darbas nebuvo paprastas, mat, nedrąsiai teko žengti pirmuosius žingsnelius dar nepramintu taku… Pradedant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Reformacijos laiku bei baigiant Naujaisiais istorijos amžiais, nerasime rašytinių šaltinių, kalbančių apie moterų ganytojišką tarnystę Lietuvos evangelinėse bažnyčiose. Tuo tarpu britai jau XVII a. turi Margaret Fell (1614 – 1702), vadinama kvakerių motiną, pamokslininkę kalbėjusią apie vyrų ir moterų lygiateisišką tarnystę Dievui, parašusią Vyrų ir moterų lygių teisių pamfletą (1660). XIX a. viduryje Šiaurės Amerikoje evangelinėse bažnyčiose kilusiame Šventumo judėjime dalyvavo daug moterų. Ryškiausia figūra – pamokslininkė, evangelistė ir rašytoja Febė Palmer (1807 – 1874), tapusi didžiu įkvėpimu daugeliui moterų pramonės pakilimo kultūroje. Savo knygoje Tėvo pažadas (The pomise of the Father, 1859) ji gina moterų tarnystės idėją ir retoriškai klausia: Kas gali sulaikyti tas lūpas, kurioms Dievas suteikė iškalbos dovaną?

Lietuvoje, net ir šiandien, po daugiau nei dvidešimt atkurtos tautos nepriklausomybės metų, vargu ar rastume parašytą bei publikuotą bent vieną mokslinę monografiją, nuodugniai tiriančią moterų įšventinimo klausimą teologiniu, socialiniu ar istoriniu aspektu.

Noriu padėkoti Evangelinio instituto akademiniam kolektyvui, sudariusiam gerą dirvą ir terpę tokiam darbui subręsti. Taip pat dėkoju diplominio darbo gynimo komisijai, kuriai pirmininkavo dr. Deimantas Karvelis, už mokslinius pastebėjimus, svarias mintis ir geranorišką gynimosi atmosferą.

Esu dėkinga savo darbo vadovei Gražinai Bielousovai už įžvalgas iš antropologijos, lytiškumo teologijos srities, kurios darbui priteikė aktualumo atspalvio šiuolaikinės kultūros kontekste.

Dėkoju savo darbo oponentei Sandrai Daktaraitei už puikią recenziją ir svarbias pastabas, atveriančias tirto klausimo tolimesnius horizontus.

Dėkoju Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis“ tikintiesiems, mano broliams ir sesėms Kristuje, kurie visą studijų laiką buvo kartu, palaikė maldose. Šis darbas yra visų mūsų bendras tarnystės vaisius.

Tariu nuoširdų ačiū savo vyrui Aidui, kuris nuostabiai palaikė ir drąsino mane.

O labiausiai už viską dėkoju Viešpačiui Kristui, kuris miręs ir prisikėlęs už mus visus, šiandien, kaip prieš du tūkstančius metų, šaukia vyrus ir moteris ištikimai darbuotis kartu Jo vynuogyne.

Nuotrauka Gintauto Tumulio

2 Comments

  1. Rimantas

    Gerbiama Anželika, nuoširdus sveikinimai baigus studijas ir apgynus tokią specifinę temą. ar galite pasidalinti savo darbo vaisiais ? Kaip žinote ši tema – moters pastoracinė tarnystė mūsų šalyje yra nevienareikšmiškai priimama…ne išimtis ir sekmininkų bažnyčios
    Dievo palaimos jūsų gyvenime ir tarnystėje
    Rimantas Kupstys

    Reply
    • Anželika Krikštaponienė

      Dėkoju, gerb. Rimantai, už sveikinimus. Tiesa, moterų pastorystė, vertinama nevienareikšmiškai Lietuvos evangelinėse bažnyčiose.
      Neužilgo ketiname išleisti knygą šio darbo pagrindu. Viliuosi ji padės pradėti diskusiją šiuo klausimu bendrijose ir viešumoje. Knyga būtinai Jus pasieks :). Ačiū, kad davėte interviu ir atsakėte į svarbius klausimus apie Jūsų atstovaujamą sekmininkų bendriją ir moterų tarnystę joje.
      Viešpaties malonės Jums ir tikėjimo bendrijai, kurioje tarnaujate!
      Anželika

      Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Su mūsų visų Kovo 11-ąja!

Su mūsų visų Kovo 11-ąja!

Atsiminkite šitą dieną, kurią išėjote iš Egipto, iš vergijos namų. Savo rankos galybe Viešpats jus išvedė… (Iš 13, 3) Kovo 11-oji – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, tarsi istorinis Deja vu (pr. [deʒa vy], sk. dėža vu, liet. jau matyta), dar kartą, po 50 metų...

Kukli valstybingumo pradžia

Kukli valstybingumo pradžia

SU VASARIO 16 – ĄJA – Lietuvos valstybės atkūrimo diena! 💛💚❤️

Ši mūsų tautos diena yra viena iš pagrindinių, nešančiųjų ir laikančiųjų valstybės statinio kolonų.

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai