Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 907

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Kaip išgyventi dvasios skausmą? | Klausimai – atsakymai

2018 26 birželio | Klausimai - atsakymai

  1. Pradžia
  2. /
  3. Klausimai - atsakymai
  4. /
  5. Kaip išgyventi dvasios skausmą?...

Laba diena, gerb. pastore, noriu jūsų paklausti, kas yra dvasinis skausmas, ir kokie galimi sprendimo būdai? Pagarbiai, Rokas (vardas pakeistas)

Sveikas, Rokai.

Dėkoju už klausimą. Labai sunku tiksliai nuspėti apie kokį dvasinį arba vidinį skausmą kalbate, kai nėra nurodoma daugiau detalių. Vidinis arba dvasinis skausmas, dar vadinamas širdgėla, gali kilti dėl įvairių priežasčių: netekus artimo, išsiskyrus su draugu ar mylimuoju, patyrus atstūmimą, atmetimą, išgyvenus neteisybę, patyčias, ar kokią nors traumą ir pan. Dažniausiai širdgėlą sukelia kažkokios tai priežastys. Patirta skriauda kelia vidinį skausmą, kurį sudaro įvairios emocijos: kaltė, gėda, pyktis, įniršis, pagieža, kerštas ir t.t. Ilgainiui tai gali sukelti nerimo bangas ir depresiją.

Kiekvienas žmogus gali patirti vidinį skausmą, nelyginant kokia gyvenimo situacija jį (ją) ištinka. To pasekoje ima vis labiau reikštis depresyvūs jausmai arba net susergama depresija. Jei tai sveikas žmogus ir didesnio liūdesio priežastys nėra itin gilios, tada lengva depresija dažniausiai praeina po kelių savaičių, skausmingi išgyvenimai liaujasi, susilpnėja ir žmogus vėl sugeba atsitiesti, atgauna pasitikėjimą ir su viltimi žvelgia į ateitį.

Svarbu matyti, kad yra įvairios depresijos rūšys, keli depresijos laipsniai ar stadijos, kaip antai: lengva depresija – kuomet dirbti nesinori, vidutinė depresija – kuomet valgyti nesinori ir sutrinka miegas, sunki depresija – kai jau nebesinori gyventi, niekas nebedomina.

Medicininiai tyrimai rodo, kad lengva depresija, kai nesinori eiti į darbą, pasitaiko visiems be išimties. Vidutinę depresiją žmonės patiria epizodais, dėl sustiprėjusios vidinės krizės.
Lengvesniais atvejais gerai padeda poilsis bei sistemingas ir kruopštus individualios „savęs mylėjimo programos“ (hobis, maistas, fiziniai, psichologiniai ir dvasiniai pratimai) įgyvendinimas. Nereikia pamiršti, jog laikas praleistas su draugiškais ir mylinčiais žmonėmis, geroje bendruomenėje (bažnyčioje, klube ir pan.), kur puoselėjamas supratimas, o ne pasmerkimas, taip pat pokalbis su jautriais sielovadininkais, kontempliacinė ir Dievo patyriminė asmeninė malda – visa tai, yra sveikos sielos gyvenimo pagrindas. Mano balsas kilo į Viešpatį, kai aš Jo šaukiausi. Mano balsas kilo, ir Jis išklausė mane! (Ps 77, 1)

Visai kas kita, jei sunki gyvenimiška krizė išprovokojuoja tikrą klinikinę, vidutinę ar sunkiąją depresiją, kuri gydoma medikamentais ir psichoterapija. Rimtai susirgę jau nebegali patys išlipti iš depresijos duobės. Tokiu atveju, kai žmogus nebegali sau padėti ir niekaip susiimti, nors jo artimieji nuolat šito prašo, svarbu kreiptis pagalbos pas specialistus.

Sunkia depresija sergančių žmonių padėtis yra ypač sudėtinga. Žmogus pats nebegali tvarkyti savo gyvenimo, pradeda neadekvačiai elgtis, iškrenta iš socialinio konteksto, nebeįstengia bendrauti su draugais, artimaisiais, nebesugeba atlikti net smulkių buities darbų. Jis tiesiog palūžta ir laiką dažniausiai leidžia gulėdamas lovoje. Dėl apatijos ir nenoro gyventi žmogui kyla minčių apie savižudybę. Tokiu atveju reikia nedelsiant ieškoti pagalbos pas medikus. Medikamentinis gydymas atstato nuotaiką ir savijautą, slopina nerimą, sutvarko nemigos klausimą. Kartu su medicininėmis priemonėmis svarbu nepamiršti ir terapinių būdų tokių kaip, šviesos, gryno oro, fizinių pratimų praktiką, gražių akimirkų su artimaisiais bei pasirinkti saugų, vidinį pripildymą, viltį ir gyvenimą teikiančią dvasingumo formą, kaip antai psalmininkas, kuris visas savo viltis nukreipia į Dievo pagalbą.

Dieve, išgirsk mano šauksmą, išklausyk mano maldą!
Mano širdžiai alpstant, nuo žemės krašto šaukiuos Tavęs. Užkelk mane ant aukštos uolos.
Tu esi man prieglauda, stiprus bokštas gintis nuo priešo.
Norėčiau gyventi Tavo palapinėje amžinai, pasitikėti Tavo sparnų priedanga.
(Ps 61, 1-4)

Tegul Viešpats gaivina Jus savo malone ir gerumu nuo ryto iki vakaro,

past. Anželika

2 Comments

  1. Anonimas

    ‘Medicininiai tyrimai rodo, kad lengva depresija, kai nesinori eiti į darbą, pasitaiko visiems be išimties. ”
    Bet prasirgus sita liga manau igyjamas imunitetas ar kaip ten su tuo tingejimu dirbti? :))
    O gal tiesipg sita veisle mutuojasi i kazka tokio,kad po to jau aplamai norisi tik kalbeti apie ivairias ligas apart to,kad jas tiesiog imti.ir is/gyditi Zodziu kaip tai dare Dievo Sunus ir kt. ? ‘)

    Reply
    • Anželika Krikštaponienė

      Priemonės lengvam depresyvumui įveikti yra pačios įvairiausios, nelyginant, kokia yra tikroji lengvos depresijos (liūdesio, savigraužos, menkavertiškumo, gėdos ir kaltės) priežastis, dėl ko nesinori eiti į darbą… Juk pirminės priežastys gali būti pačios įvairiausios: konfliktinė darbo aplinka, patirta nesėkmė darbe, pervargimas, nuolatinė kontrolės ir varžymosi atmosfera, lengvas fizinis, fiziologinis negalavimas, asmenybinės raidos krizės ir t.t. Tad išsiaiškinus, kas sukelia tuos jausmus, sveikas žmogus randa ir sprendimo būdus gan greitai. Vienam reikia daugiau pailsėti ir pagerinti mitybą??, kitam daugiau dėmesio skirti savo emociniams poreikiams, laisvalaikiui?, trečiam daugiau judesio ??ir gryno oro?, kažkam reikia rasti naują užsiėmimą – hobį, o kažkam gilesnio bendravimo?‍❤️‍?, susitaikymo. Na o dauguma atveju, malda, Šv. Rašto apmąstymas ir įsiklausymas į save padeda daugeliui 100 %…❤️ ??

      Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Kodėl reikalingas Adventas? | Klausimai – atsakymai

Kodėl reikalingas Adventas? | Klausimai – atsakymai

Kodėl reikalingas Adventas? Kur parašyta Naujojo Testamento tekstuose, kad kažkas švęstų katalikiškas šventes?.. Man liūdna … Ar dėl to Kristus mirė, kad Jo mokiniai atkristų į katalikiškas tradicijas? (Saulius, vardas pakeistas) Sveikas, Sauliau,Neliūdėkite. Verčiau...

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai