Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 907

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Kaip išmokti skaityti Bibliją?

2016 10 kovo | Klausimai - atsakymai

  1. Pradžia
  2. /
  3. Klausimai - atsakymai
  4. /
  5. Kaip išmokti skaityti Bibliją?

Kaip išmokti skaityti Bibliją?Mieli bičiuliai, neretai gaunu laiškus, kuriuose nuoširdžiai teiraujatės, kaip išmokti skaityti Šventąjį Raštą. Prieš kelias dienas man vėl parašė Monika (vardas pakeistas):

Jei galima užduosiu dar kelis klausimus.
Kaip reikia skaityti Dievo Žodį nuo pradžios iki galo? Ar yra koks nors skaitymo planas per metus perskaityti Bibliją?

Ir kaip reikėtų mokytis Biblijos eilučių atmintinai, kad nebūtum kaip Rašto aiškintojas (žinantis tik žodžius, bet negyvendamas pagal juos), bet kaip Jėzus Kristus, kuris jais gyveno? Pastebėjau, kartais gyvenimo situacijose mintyse suskamba Dievo žodis taip tiksliai, kad atrodo, jog pats Dievas kalba tau (nors atmintinai jų nesimokiau). Dėkoju už atsakymus.

******

Labas, miela Monika,

Smagu vėl gauti Tavo laišką ir girdėti, kad mėgsti skaityti Bibliją.

Atsakant į Tavo klausimą apie Biblijos skaitymo meną ir gyvenimą tuo, kas joje parašyta, noriu pabrėžti, kad yra įvairūs Šventojo Rašto skaitymo ir studijavimo metodai:

1. Paprastas skaitymas ir susipažinimas su Biblijos visu turiniu. Dažniausiai tai būdas – perskaityk Bibliją per metus. Šį tikslą galima pasiekti, jei skaitytojas visus metus kasdieną skaito po 3 Biblijos skyrius eilutę po eilutės: pvz.: gali skaityti visus skyrius iš eilės, arba 2 skyrius iš Senojo Testamento ir 1 skyrių iš Naujojo Testamento. Šis būdas labai tinka gerai susipažinti su Rašto turiniu, knygų, atskirų pasakojimų ir pamokymų, ištraukų ir biblinių pavyzdžių išdėstymu. Tokiu būdu Bibliją galima skaityti kasmet tik truputi pakeičiant skyrių skaitymo sistemą, kad atsirastų naujas žiūrėjimo taškas. Biblijos neįmanoma išsemti, net jai ją skaitome visą gyvenimą!

2. Lectio Divina – tai būdas, kai asmuo nesiekia Biblijos turinio pažinimo, bet nori pažinti Dievą, kaip Asmenį, esantį Rašto eilutėse, tarsi prisiliesti prie Dievo Dvasios tekste. Toks skaitymas būna lėtas, kontempliatyvus, maldingas, apmąstant eilutes ir reflektuojant jas tiek į savo gyvenimą, tiek svarstant apie Dievo charakterį. Pasirenkama nedaugiau nei 10 arba 15 Raštų eilučių ir jos apmąstomos, pagal jas meldžiamasi. Toks Rašto skaitymas panašus į pasivaikščiojimą su Dievu po Biblijos puslapius. Jis suteikia nuostabų Dievo charakterio pažinimą, susilietimą su dieviškuoju Asmeniu.

3. Induktyvus skaitymo būdas – tai nuodugnus gilinimasis į tam tikrą Rašto ištrauką, pastebint jos detales, atsakant į klausimus: kas, kur, kada, kodėl, kokia šio pamokymo prasmė? Atsakius į šiuos klausimus, bandoma skaitomą Rašto vietą palyginti su kitomis panašiomis Rašto eilutėmis. O galiausiai, svarbu pritaikyti teksto pamokymą į savo gyvenimą. Tokio skaitymo būdo galima išmokti Indukciniame Biblijos skaitymo institute (Lietuvoje steigimas tik planuose) ir šiuo būdu perskaityti Bibliją ne vieną kartą bei vesti Biblijos studijos grupeles.

4. Dedukcinis Biblijos skaitymo būdas – mokslinis skaitymo būdas, kai pasitelkiamas Rašto knygos žanras, autorius, parašymo aplinkybės ir tikslas, visa istorinė informacija apie tą laiką ir kultūrą, kurioje buvo parašytas konkretus Biblijos tekstas, jame ieškomas autoriaus parašymo priežastys ir pagrindinės pamokančios tiesos. Tokį Biblijos skaitymo ir tyrimo būdą naudoja seminarijos ir Biblijos institutai.

5. Teminis Biblijos skaitymo būdas, kai skaitytojas pasirenka skaityti Bibliją pagal tam tikrą temą esančią joje ir peržiūri visas vietas Senajame ir Naujajame Testamente: pvz.: apie atgailą, apie maldą, apie išgelbėjimą, apie Dievo charakterį, apie Trejybę, Bažnyčią, moterį, vyrą ir t.t. Toks būdas tinka, kai norime įsigilinti į atskirą Biblijos tiesą.

Tad, Monika, kaip matai, paminėjau mažiausiai 5 skaitymo metodus, nors atrastume ir daugiau. Ilgainiui, ypač Rašto profesionalams, jie gali persipinti ir keisti vienas kitą, priklausomai, kokį uždavinį kelia skaitytojas.

Tau siūlau pradėti nuo pirmojo būdo, kuris pradžioje padeda susipažinti su Biblijos turiniu, kur, kas pasakyta. Pasimelsk prieš skaitymą ir tada skaityk taip, kad sužinotum kažką naujo. Klausyk teksto, ko jis tave moko. Perskaityk 3 skyrius kasdieną. Šventoji Dvasia padės suprasti ir įsiminti, kur kas yra. Tokiu būdu ir Rašto eilutes lengviau atmintinai mokytis. Mokykis tas, kurios rezonuoja į Tavo asmeninį gyvenimą. Tada jos atmintyje sugula, ir, esant progai, vėl ir vėl iškyla gyvenimiškose situacijose.

Kuo ilgiau skaitysi Raštą, tuo daugiau Rašto eilučių atsiminsi, nes jos siesis viena su kita ir su Tavo gyvenimu.
Sisteminis Rašto eilučių mokymasis atmintinai, taikomas tada, kai sistematiškai studijuoji Bibliją bei teologiją.

Bet kuriuo atveju, skaitant Bibliją, svarbu žinoti, kad tam prireiks daug daug laiko. Duok sau laiko ją pažinti, mylėti jos posakius, pamėgti ištisas Rašto knygas: Psalmes ar Ekleziasto knygą, Izaiją ar kitą iš pranašų, Pradžios knygą ar Jono Apreiškimą. Su Biblija reikia susidraugauti, pamilti leisti laiką drauge, tada ilgainiui ji atsiveria ir kaip Draugė, ir kaip Mokytoja, ir kaip literatūros Šedevras, ir kaip Dievo Apreiškimas… Tegul Šventojo Rašto Dievas, Tavo Tėvas, atveria Tau Savo veidą ir pamoko visų tiesų.

Tu nuo vaikystės žinai šventuosius Raštus, galinčius tave pamokyti išgelbėjimui per tikėjimą, kuris yra Kristuje Jėzuje. (2 Tim 3, 15)

Monika, linkiu gražaus laiko su Šventuoju Raštu. 🙂

Malonės,
past. Anželika

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Kodėl reikalingas Adventas? | Klausimai – atsakymai

Kodėl reikalingas Adventas? | Klausimai – atsakymai

Kodėl reikalingas Adventas? Kur parašyta Naujojo Testamento tekstuose, kad kažkas švęstų katalikiškas šventes?.. Man liūdna … Ar dėl to Kristus mirė, kad Jo mokiniai atkristų į katalikiškas tradicijas? (Saulius, vardas pakeistas) Sveikas, Sauliau,Neliūdėkite. Verčiau...

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai