Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 907

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Apie meilę gėriui, grožiui ir tiesai

2021 13 vasario | Šiuolaikiniai autoriai, Trumpai

Meilė – tai mūsų gyvasties, džiaugsmo ir kūrybos lopšys, tai – asmeninės, šeimos ir visuomenės neišsemiamas vidinės laimės šaltinis. Ji – geidžiamiausias vidinis žmogaus troškimas, kiekvienos bendruomenės, visuomenės didžiausias poreikis.

Meilė suteikia žmogaus sielai „sparnus“, ji ugdo pasauliui šiltas ir taurias asmenybes.

Meilė stipriausia vidinė galia, kaip pastebi Rašto autoriai – stipresnė už mirtį (Giesmių giesmė), galingesnė už aukštumas ir gelmes, valdžias ir galybes, išmėginimus ir vargus (apaštalo Pauliaus laiškas romiečiams).

Apie ją svarstė ir samprotavo, kalbėjo ir rašė visų laikmečių žmonės. Ją neapsakomai vertino pranašai ir apaštalai, išminčiai ir mistikai, filosofai ir teologai, poetai ir rašytojai, sociologai ir psichologai. Meilė turi daug pavidalų, todėl dauguma tyrinėjo skirtingas meilės rūšis, jos aspektus ir įvairiais būdais kalbėjo apie ją. Nors daug rašyta apie meilę, ji visada lieka neaprėpiama, neišsemiama ir nenusakoma, kaip ir Dievas neaprėpiamas, neišsemiamas ir nenusakomas… Mes negalime jos apskaičiuoti, ja pasinaudoti, ją suvartoti ir numesti, kaip nebereikalingos… ji nesenstanti, niekada nepraeinanti, niekuomet neprarandanti vertės… Ji kas kartą nustebina, pakeri, nutvieskia ir stulbina…

Artėdami prie MEILĖS, galime tik ją stebėti, ja žavėtis ir ja praturtinti savo sielą.

Šį kartą kviečiu stabtelėti prie Abrahamo H. Maslow (1908-1970) garsaus XX a. amerikiečių mąstytojo, psichologo pamąstymų apie meilę savo vaikui, draugui, pašaukimui, apie meilę savo sielos sveikatai, APIE MEILĘ GĖRIUI, GROŽIUI ir TIESAI. Manau, kad jo mintys skamba itin aktualiai mūsų dienomis, kalbant apie asmeninę, šeimyninę ir visuomeninę sielos sveikatą.

Meilė savo kūdikiui, draugui, profesijai ar net savo mokslo sričiai, šios srities „problemai“ gali būti tokia visiška, tokia palanki, jog ji visiškai nesikiša, visiškai nesibrauna: nes mylime reiškinius, tokius, kokie jie yra, tokius, kokie jie taps, be jokio impulso pakeisti juos arba patobulinti. Reikia didelės meilės, kad savo meilės objektą sugebėtum palikti ramybėje, kad leistum jam būti ir tapti. Taip galima mylėti savo vaiką leidžiant jam tapti tuo, kuo tapti jam leidžia jo prigimtis.

Išankstiniai vaiko gyvenimą numatantys planai, su juo siejamos ambicijos, jam parengti vaidmenys, net viltys, kad jis taps tuo ar anuo. Tai paprasčiausiai reikalavimai, kad vaikas taptų tuo, kuo tėvai nusprendė, kad jis turįs tapti. Toks kūdikis jau gimsta su nematomais tramdomais marškinėliais.

Tokiu pat būdu galima mylėti ir TIESĄ. Tiesą galima pamilti taip, kad patikėtum jos tapsmu. Galima mylėti tiesą, kuri dar atsiskleis, ja tikėti ir laimingam stebėti it stebuklą atsiveriančią jos prigimtį. Galime tikėti, jog neužteršta, nemanipuliuojama, nepriversta, neišreikalauta tiesa bus gražesnė, tyresnė, daug tikresnė, nei būtų buvusi palenkta taip, kad atitiktų išankstinius mūsų lūkesčius, viltis, planus ar esamus politinius poreikius. Taigi tiesa irgi gali gimti jau su „nematomais tramdomaisiais marškinėliais“.

SVEIKATA su visomis jos vertybėmis – TIESA, GĖRIU, GROŽIU – egzistuoja, vadinasi ji iš principo pasiekiama realybė. Tiems, kurie nori matyti, o ne būti akli, kurie nori jaustis gerai, o ne blogai, kurie nori būti sveiki, o ne luoši, patarčiau siekti psichologinės sveikatos. Gėris geriau nei blogis, kaip pastebi mažylė: ,nes jis gražesnis’. Laikydamiesi tos pačios samprotavimo logikos, nesunkiai parodytume, jog gyventi „geroje visuomenėje“ (broliškoje, sinerginėje, teikiančioje pasitikėjimą visuomenėje) geriau, negu gyventi džiunglių visuomenėje (autoritariškoje, priešiškoje, nepasitikinčioje) subjektyvių ir objektyvių išlikimo bei augimo vertybių požiūriu. Tą patį galima pasakyti ir apie gerą santuoką, gerą draugą, gerus tėvus. Viso to ne tik trokštame, bet ir teikiame tam pirmenybę…

Ištraukos iš A. H. Maslow knygos „Motyvacija ir asmenybė“

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Su mūsų visų Kovo 11-ąja!

Su mūsų visų Kovo 11-ąja!

Atsiminkite šitą dieną, kurią išėjote iš Egipto, iš vergijos namų. Savo rankos galybe Viešpats jus išvedė… (Iš 13, 3) Kovo 11-oji – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, tarsi istorinis Deja vu (pr. [deʒa vy], sk. dėža vu, liet. jau matyta), dar kartą, po 50 metų...

Kukli valstybingumo pradžia

Kukli valstybingumo pradžia

SU VASARIO 16 – ĄJA – Lietuvos valstybės atkūrimo diena! 💛💚❤️

Ši mūsų tautos diena yra viena iš pagrindinių, nešančiųjų ir laikančiųjų valstybės statinio kolonų.

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai