Šio tinklaraščio pranešimų skaičius: 926

Pastorės Anželikos tinklaraštis

Ne tik buvusi, esama, bet ir būsima laisva Lietuva

2021 16 vasario | Šiuolaikiniai autoriai, Trumpai

Tautos gimsta, auga, klesti, „nyksta“ ir vėl atgyja… Ne visoms taip pasiseka, kaip mūsų Lietuvai, vis atgyti, pakilti, atsitiesti. Lietuva patyrė ne kartą savo nepriklausomybės ir atgimimo laikotarpį. Ji buvo nepriklausoma valstybė nuo XII iki XVIII amžiaus, po to – nuo 1918 vasario 16 dienos iki 1940 m., ir dar kartą atgijo mūsų kartoje 1990 m. kovo 11 d. daugiau nei prieš trisdešimt metų. Mūsų tautos patirtis rodo, kad įvairiais okupacijos laikotarpiais nors gali būti „užspausta“ valstybės laisvė, bet tauta gyvuoja, jei tik išlaiko ir puoselėja vidines galias – savo kalbą, kultūrą, tikėjimą, vertina žmogų ir žmogiškumą, trokšta būti savarankiška, dinamiška, kūrybinga. Vasario 16-oji ilgus sovietinius metus nuolat įžiebdavo ir kūreno laisvės dvasią, mintį ir tautos atmintį. Taip pat ji padėjo kertinį akmenį laisvos Lietuvos ateities vizijai.

Mūsų tautos poetas ir disidentas Tomas Venclova išsakė vertų dėmesio, įžvalgių minčių apie ateities Lietuvą ir Vasario 16 d. tradiciją savo esė „Pasitikėjimas“, išleistoje 1976 m. vasario 16 d. Šios mintys šiandien įgyja naują prasmę, kai matome laisvėjimo bangas, kylančias vis dar režimo pavergtose kaimyninėse Baltarusijos, Rusijos šalyse. Po mūsų 30 nepriklausomybės metų vėl atgyja Vasario 16-osios reikšmė, nelyg skambėtų trimito garsas, kuris nuolat žadina budrumą, tautos atmintį ir ateities viziją.

Vasario 16-ąją Lietuvos žmonės mini įvairiai. Vienaip ją prisimena tie, kurie patys matė nepriklausomybės laikus su visomis jų teigiamybėmis ir trūkumais. Kitaip mini mokinių būrelis, kuris tą dieną gerokai rizikuodamas, rengia vaikišką slaptą sueigą. Dar kitaip – saugumo darbuotojai, kuriems Vasario 16 – oji yra ypatingo budrumo diena. Beje, visos dienos jiems jau darosi ypatingo budrumo dienos. Sunaikinti tautos atmintį yra beviltiškas uždavinys.

Manau, kad daug kas tą dieną galvoja ne tik apie buvusią, bet ir apie būsimą Lietuvą. Toje Lietuvoje turėtų viešpatauti demokratija ir tikras socialinis teisingumas. Joje niekas nebus viešai ar slaptai diskriminuojamas dėl savo tautybės, religijos, įsitikinimų. Ta Lietuva gyventų normalų, pasiturimą XX amžiaus gyvenimą, nevaržytų savo piliečių kūrybos ir iniciatyvos. Ji būtų atvira visoms idėjoms, neužsisklendusi nuo pasaulio, užtikrintų neribotą informacijos, kritikos, kelionių laisvę. Joje nebūtų baimės, cenzūros, veidmainystės. Pagaliau – tai irgi svarbu – ji būtų apsupta demokratinių kaimynų ir gerai su jais sugyventų.

Nors taip gyvena ir turi gyventi normalios šalys, kai kas pasakys, jog Lietuvai ta galimybė labai tolima. Aš, priešingai, manau, kad toji Lietuva atsiranda jau šiandien. Kur žmonės rimtai žiūri į savo teises, nebijo dėl jų aukotis. Ar ta Lietuva pavirs iš galimybės tikrove, priklauso ne tik nuo bendrosios pasaulio raidos, bet ir nuo mūsų. Pirmiausia nuo mūsų. (Tomas Venclova, „Pasitikėjimas“, 1979.II.16)

Tokia Lietuvos ateities vizija dalinosi T. Venclova daugiau nei prieš keturiasdešimt metų. Po dešimt metų, įgijome nepriklausomybę tautos vienybės, tikėjimo ir ryžto pagalba, tapome demokratine šiuolaikine valstybe. Bet ar jau viskas pasiekta? Ar visi gali jaustis „savi“ mūsų šalyje, ar niekas nėra viešai, juolab slaptai, diskriminuojamas dėl tautybės, tikėjimo, minties?

Vasario 16-oji ir šiandien toliau tebekūrena laisvos, pilietinės, demokratinės, sąžiningos, mylinčios ir laimingos tautos viziją. Pastarąją tautos ateitį ypatingai gerai mato mūsų vaikai, nauja karta. Jie svajoja gyvenanti LAIMINGOJE LIETUVOJE, empatiškoje mylinčių žmonių visuomenėje.

Piešinys „Laimės formulė“, Aronas K. (10 m.)

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos publikacijos:

Iškilmės Šiaulių vyskupijoje

Iškilmės Šiaulių vyskupijoje

Šiandien (2024 06 29) vyskupas koadjutorius Darius Trijonis iškilmingai pradėjo savo tarnystę Šiaulių vyskupijoje. Ne tik Šiaulių tikintieji sveikino vyskupą, bet ir atvykę iš kitų Lietuvos miestų.

Apie save

Apie save

Esu Šiaulių bažnyčios „Tiesos žodis” pastorė. Į šį Viešpaties pašaukimą atsiliepiau tautos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse, būdama 20 metų mergina (1990 m. pradžioje)…
Skaityti toliau…

Užsisakyti naujienas

Mano knyga

Knyga

Savaitės skaitomiausi

Popular Posts

Archyvas

Archyvas

Tinklaraščio lankytojai